<říjen 2017>
poútstčtsone

Historie klubu

Tělovýchovná jednota SOKOL HRABIŠÍN

TJ SOKOL byla ustavena v Hrabišíně v březnu 1948, zpočátku jako pobočka TJ Sokol Dlouhomilov, kde měla tato cvičení organizace dlouhou sportovní a vlasteneckou tradici. Po válce se začal hrát v Hrabišíně fotbal na ploše dnešního hřiště, ale neměl dlouhé trvání, neboť bylo majitelem pozemku zoráno a fotbal nejméně na 20 let v obci skončil. V této době bylo v TJ Sokol organizováno cvičení v sále pohostinství u Kolaříků a prováděny tzv. Sokolské dny pro veřejnost a jiné cvičení a kulturní akce.

Začátkem 60 let minulého století bylo v rámci TJ Sokol zbudováno kluziště za základní školou a členové TJ začali hrát na okresní úrovni hokej, kdy se zbudovalo umělé osvětlení a něž byl v Šumperku vybudován zimní stadion s umělou plochou, hrál Šumperk na stadionu v TJ Sokol. Díky teplým zimám a vybudování stadionu v Šumperku však hokej po několika sezonách opět skončil.

Vedení TJ začalo znovu přemýšlet o kopané a paradoxně tomu napomohla regulace potoka a materiál z něj nebylo kde navážet, proto zástupci obce a vedení TJ Sokol se dohodli s majitelem pozemku, kde bylo původní hřiště, že bude navážka navezena na ne něj a bude zbudováno nové hřiště na kopanou. To se povedlo na konci 60 let a brzy na to vznikl fotbalový oddíl, který se v roce 1972 prohlásil do 4 třídy okresu Šumperk. V roce 1975 postoupili fotbalisté do 3 třídy, k mužstvu mužů se připojili i dorostenci a mužstvo žáků. Podmínky pro hraní kopané byly dobré, ale chybělo bohužel zázemí, hlavně šatny. Dalším významným rokem byl rok 1997, kdy oddíl slavil 25 let kopané v Hrabišíně a mužstvo mužů postoupilo do okresního přeboru a družstvo mladších žáků se stalo přeborníky okresu Šumperk. Vroce 1999 výbor TJ rozhodl o zbudování šaten jejichž součástí je i klubovna a tribuna pro diváky. Tato stavba byla dokončeny v roce 2003 a od této doby nese název Stadion Ladislava Krobota a velmi napomohla rozvoji kopané v obci. V roce 2007 v roce 35 výročí založení oddílu vyhrálo mužstvo mužů s velkým náskokem okresní přebor a postoupilo do 1.B třídy Olomouckého kraje. V roce 2010 vyhrálo B mužstvo mužů 3.třídu bez jedné porážky a postoupilo do  do okresního přeboru a družstvo mladších žáků se stalo opět přeborníkem okresu. Od roku 2010 máme dále v soutěžích Olomouckého kraje i družstva starších a mladších žáků v krajské soutěži, v okresním přeboru družstvo dorostu a starší přípravky.

V roce 2010 získala naše TJ dotaci z programu ČMFS "Zelený trávník" na vybudování umělého zavlažování na hřišti TJ Sokol, neboť problém se zavlažováním se řešil již léta. Toto dílo bylo vybudováno firmou Trávníky Král a dne 1.10.2010 bylo předáno k užívání umělé zavlažování hrací plochy .

O rozvoj TJ Sokol se postarala řada funkcionářů v, kteří působili v různých funkcích jako členové výboru nebo předsedové TJ jako ing.Zdeněk Kamler, Ing.Vladimír Čech, Herbert Ptáček, Čeněk Hořava, Vlastimil Čech, Jan Petřík, Vlastimil Faltýnek a dnes již předčasně zesnulý Ladislav Krobot. Poděkování patří všem funkcionářům tak i hráčům, kteří pracovali nebo pracují pro blaho TJ Sokol Hrabišín.

Dne 25.6.2011 proběhly oslavy 40 let od založení fotbalu v Hrabišíně. Oslavy byly zahájeny seskokem parašutistů z Aeroklubu Šumperk. Dále následovalo ukázkové cvičení mladých hrabišínských hasičů, modelové utkání přípravky vs. rodiče a poté utkání dvou týmů, složených ze všech hráčů působících v Hrabišíně od založení klubu. Nádledovalo kulturní vystoupení klubu žen. Nakonec proběhlo přátelské utkání mezi domácím družstvem a družstem složeným z hokejistů HC Salith Šumperk, s kterými Hrabišín dlouhodobě splupracuje. Oslavy byly zakončeny diskotékou.